Tavuk Yetiştiriciliği

Ölçek

0-30 adet arası konvansiyonel yöntemlerden uzak, mümkün olduğunca ekolojik ve müdahalesiz bir tavuk yetiştiriciliğinden bahsediyor olacağım. Her sene düzenli civciv çıkarabilirseniz dışarıdan tavuk-yumurta almadığınız ve hatta dönem dönem yumurta dağıttınız/sattığınız bir düzen sağlayabilirsiniz.

Kümesimiz

Yaklaşık 6-7 yıldır sayıları 10-25 arasında değişen bir kümesimiz var. 5 m² kapalı (yarı açık), 45 m² açık alanları var.

Doğal koşullarda yetiştikleri için metabolizmaları çiftlik tavuklarına göre çok daha kuvvetli. Herhangi bir ilaç ya da katkı maddesi kullanmıyoruz. (çok sıcak geçen yazlarda kireç bit sorununa çözüm olmazsa bit ilacı uyguluyoruz.) Sadece belirli dönemlerde parazitleri engellemek için sularına sirke koyuyoruz. Ortalama yılda bir ya da daha az tavuk kaybı yaşıyoruz.

Kuluçka makinesi kullanmıyoruz. Tavuklar kendileri yavrularını çıkarıyorlar.

Hepsi köy tavuğu dediğimiz tüm cinslerin kırması aslında. Cins olarak herhangi bir seçilimde bulunmuyoruz. Tavuklarda iyi anaç olup olmamalarına göre, horozlarda ise estetik, ötüş ve huy gibi özelliklere göre doğal bir seçilim yapıyoruz.

Buğday, bahçeden çıkan otlar ve ev organik artıkları ile besliyoruz. İlkbahar ve sonbahar aylarında yumurta satabilecek bir hacme ulaşabiliyoruz.

Kümes sahibi olmanın en iyi yanı evden bir tane bile organik atığın çöpe gitmemesi.

Kabul: Kümesinizi üretken ve belli bir sayıda tutmak istiyorsanız tavuklarınızı belli dönemlerde kesmeniz, kestirmeniz ya da eşe-dosta vermeniz gerekecektir 🙁

Alan

Organik tarım kanununda tavuklar için kapalı alanda 6 tavuk/m² açık alanda ise 4 m²/tavuk zorunlu tutulmuştur. (genel bir referans olması amacıyla)

Kapalı Alan

Eğer yaşadınız yer soğuk bir yer değil ise tavuklar kışın bile yağmur dışında gezebilecekler ise yukarıda belirtilen kapalı alanı sağlamak ya da onu 4 tavuk/m² ye çekmek yeterli olacaktır. Ancak iklimi sert, soğuk geçen bir yerde yaşıyorsanız tavukların kışları dışarıda gezemeyeceğini düşünüyor ya da çevrenizden gözlemliyorsanız bu sayıyı 1 tavuk/m² ye çekmek gerekebilir.

Kümesimiz bölümünde de bahsettiğim gibi tam olarak kapalı bir alanımız yok. 3 tarafı ve çatısı kapalı bir bölümümüz var. İzmirde sıcaklıklar çok nadiren sıfırın altına düştüğünden bununla ilgili bir sorun ya da kayıp yaşamadık şu ana kadar.

Eğer siz de kapalı alanınızı yarı açık bir yer olarak tasarlayacaksanız hakim rüzgar yönünü muhakkak kapalı tutun.

Açık Alan (Öneriler/Uyarılar)

Burası biraz uyarılar kısmı gibi olacak çünkü genelde tavukların gezmesi, yeşillik yemesi önerilir ve doğrusu da budur. Ancak çok büyük alanlarınız yoksa bu pek de mümkün olmayacaktır.

  • Eğer bahçenizde sebze yetiştiriyorsanız tavuklarınıza ayrı bir alan oluşturun ve çitleri 1.5 metreden az olmasın 🙂
  • Tavukların bulunduğu alanda ağaçlardan başka bir bitki olması beklentisine girmeyin 🙂
  • Mümkünse o bölümdeki ağaçları budamayla biraz yükseltin ve ağaçları meyve döken cinslerden seçin ki tavuklarınız da faydalansın.
  • Her ne kadar tüm bitkileri bitirecek olsalar da 4 m²/tavuk eşiğinin üstüne çıkmaya çalışın ki toprağınız fazla azot yüklemesinden ölmesin.
  • Etrafınızda kedi, köpek, sansar, atmaca gibi yırtıcı hayvanlar varsa mutlaka civcivler için daha korunaklı bir alan tasarlayın.

Civciv Bakımı

Kronolojik ve doğal akışıyla olarak anlatmak gerekirse öncelikle bir tavuğun gurk olması gerekir. Bunu nasıl anlarsınız. Tavuk follukların üzerinden 1-2 gün kalkmıyor, yem verirken bile gelmiyorsa şartlar olgunlaşmıştır. Tavuğun rahatça yatabileceği kümes içi trafiğin az olduğu ya da civcivler için özel hazırladığınız yere bir kasa, sepet veya folluk koyarsınız. Bu folluğa buzdolabına girmemiş 1-2 günlük taze yumurtaları dizersiniz. Genelde 9-15 arası yumurta konur. (Köylüler hep tek sayı koyar bizde de alışkanlık oldu). Civcivler 21 günlük kuluçka süresi sonucunda yumurtadan çıkarlar. Bazen civcivler oluşur ancak yumurtadan çıkmazlar bu esnada müdahale edebilir ya da işi tavuğa bırakabilirsiniz. ( iyi anaç olup olmadığını etkileyen özelliklerden biridir.) İlk başlarda civciv yemi denilen kırık buğday, darı karışımı ile haşlanmış yumurtayı harmanlayıp beslerseniz daha hızlı bir gelişim gösterirler.

Eğer şanslı ve çok iyi bir anaç tavuğa sahipseniz bu evrelerin hiçbirini yaşamadan kümesinizde civcivlerle karşılaşabilirsiniz 🙂

Tavuk Yetiştiriciliği
Etiketlendi:             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir